Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středisko Omaha Kralovice v sobotu 5. 11. 2011 vysadilo Lípu na památku Svaté Anežky u Základní školy v Kralovicích

21. 11. 2011

Výročí 800 let od narození Svaté Anežky České

Projekt České rady dětí a mládeže

Pamětní lípa sv. Anežky Přemyslovny

 
Na střediskové radě jsme po návrhu naší sestry Veroniky Kupkové – Werči rozhodli a odhlasovali, že se jako skautské středisko zapojíme do projektu ČRDM s názvem Stromy Anežky České. Připojit se mohlo každé středisko či oddíl věnující se mládeži, která je organizována pod ČRDM.
 
Organizací akce jsem byla pověřena já - Jana Mašková přezdívkou Máša. Nejprve jsem elektronicky komunikovala s hlavním organizátorem projektu a poté jsem informovala ostatní, co vše musíme připravit a zařídit. Bylo nutné rozdat úkoly. Každý z nás měl něco na starosti. Po vzájemné domluvě jsme si rozdali úkoly. Veronika Kupková vytvořila grafickou podobu pozvánky, vůdce našeho střediska Zuzka Kabešová – Zub rozeslala pozvánky, umístila ji na webové stránky a podepsala darovací smlouvu, Marcela Knedlíková pozvala pana starostu a paní ředitelku Základní školy, Jana Kučerová – Kůča umístila pozvánku na naší městskou nástěnku a já jsem napsala do střediskového plánu více informací o akci pro rodiče i členy našeho střediska. Prostřednictvím plánu jsem také vyhlásila výtvarnou a literární soutěž na téma Svatá Anežka Česká. Rádci (Evička, Jessie, Marťa, Janča) dostali za úkol s dětmi při schůzce vytvořit obrázky na téma Svatá Anežka.
 
Když se blížila dlouho očekávané sobota. Bylo potřeba provést ty nejdůležitější a nejzodpovědnější úkoly. Přivezení lípy srdčité, která měla být vysoká cca 350 cm s obvodem kmínku 12-16 cm si vzala na starost Marcela a ta také domluvila vykopání a zabezpečení díry. Náš strom přivezla ve čtvrtek z Plzně. Ke stromu mělo každé středisko i oddíl upevnit informativní tabuli. Vzhledem k tomu, že došlo k záměnám cedulí s ostatními mládežnickými organizacemi, v pátek jsme zjistili, že ceduli máme v Chotěšově. Nejjednodušší řešení vzniklého problému bylo si pro ní zajet. Ceduli jsem přivezla hned následující ráno do Kralovic, kde jsme měli sraz na klubovně o hodinu dříve než mělo začít sázení lípy.
 
Marcela a Zuzka přinesly do klubovny občerstvení od Kůči. Zub navíc ještě nástěnky s fotografiemi z naší celoroční činnosti a vyvěsila obrázky dětí na nástěnku. Společně s ostatními jsme v klubovně uklidili, já přichystala na stůl pastelky a omalovánky s Anežkou na vybarvení. Naše skautská základna byla připravena se ukázat veřejnosti a přivítat hosty.
 
Ve tři čtvrtě na jedenáct jsme vyrazili pro lípu, kterou jsme měli schovanou na zahradě. Každý vzal, co bylo potřeba. Hlavní byl strom. Málem jsme zapomněli na lopatu. Naštěstí jsme se pro ní vrátili ani ne po pěti metrech. Od ČRDM jsme dostali darem vše potřebné k sázení (3 kusy impregnovaných stabilizačních kůlů, ochranné tkaniny kmene, plastový kryt kmene, doplňkovou výživu stromů, kotvící provaz, informační tabuli včetně ukotvení. Dorazili jsme na místo před Základní školou, kde už na nás okolo vykopané díry čekalo shromážděné publikum. Začala jsem úvodním slovem, pak jsem předala slovo Martině Hladíkové – Marťě, která odrecitovala báseň o lípě s názvem Pamět stromů. Vůdce Zub představila ostatním naše středisko.
 
Vrcholem bylo sázení stromu. Na pomoc jsme měli odborný dohled Miroslava Koču – Míru, který nám říkal, co bude nejlepší udělat. Pustili jsme se do zahazování díry a na lopatu zvesela nabírali hlínu. Mladší, co se nebáli o špinavé boty se s veselostí pustili do udupávání hlíny. Míra mezitím odborně zahradními nůžkami prostříhal korunu stromu i kořeny. Nahoru přišel substrát a pak už jen zbývalo vyzdvihnout a zasadit strom. Zajistit ho kůly, ochrannou tkaninou a plastovým krytem. Každý z řad našeho střediska přiložil ruku k dílu i nejstarší přítomná členka oldskautka našeho střediska – Aťka.
 
V závěru jsme ukotvili informativní tabuli. Poděkovali jsme všem sponzorům a starostovi města. Zeptali se na výherní otázku týkající se Anežky z úvodního slova. Výhru – placku se Svatou Anežkou vyhrála paní ředitelka, té jsme také předali jako dar za umožnění výsadby a poskytnutí prostoru u školy knížku o Svaté Anežce, která byla vytvořena speciálně kvůli letošní celostátní výtvarné soutěži pro děti. Jedná se o poutavý a čtivý životní příběh světice napsaný pro mládež věnující se při čtení tvůrčí aktivitě. Četbou dospělého se může předat dál. Pozvali jsme ostatní do naší klubovny na občerstvení, výstavu prací našich dětí a fotografií z naší činnosti. Jako vzpomínku na sázení naší střediskové Lípy u školy jsme všem rozdali záložky s Anežkou Přemyslovnou do knížek od nakladatelství Paulínky. Už zbývalo jen společné foto od našeho fotografa Petra Vynáhlovského – Šlípka.
 
 Jsme velmi rádi, že jsme prostřednictvím projektu České rady dětí a mládeže mohli uctít památku naší národní světice, která patří mezi mimořádné osobnosti naší historie. Nabídli jsme dětem novou aktivitu díky, které si vyzkoušeli jaké je to zasadit náš národní strom (Tilia cordata „Roelvo“). Celou akci jsme zakončili a oslavili ještě s dobrým občerstvením a hosty v naší klubovně. Všem děkujeme za přítomnost a ČRDM hlavně za možnost realizovat a účastnit se jejich projektu.
 
Máša